Google Play Store 64 Bit Dönemi

Android telefon kullanıp Google Play Store uygulamasını kullanmayan yoktur sanırım. Google Play Store, salı günü uygulama güvenliklerini ve performans değişikliklerine yönelik bir duyuru açıkladı. Bu güvenlik önemleri başında en son Android API düzeyini hedeflemek için mevcut ve yeni uygulamalara yönelik güncellemeler, 2019 yılının sonuna kadar güvenlik meta verilerinin eklenmesi sayılabilir.

İlk güncelleme ile tüm yeni ve  mevcut uygulamaların API seviyesinin 26 (Android 8.0 Oreo ) olması hedeflemektedir. 2018 Ağustostan itibaren uygulamalara yönelik güncellemeler için zorunlu olacaktır. Bu işleyiş her yıl API seviyesini üst düzeye çıkarmak için gerekli olan uygulama güncellemeleri şeklinde gerçekleşmektedir.

Google’ın Android Geliştiricileri Blogunda yaptığı ikinci duyuru ise uygulamaların 64 bit desteği ile ilgilidir. Uygulamalar için 64 bit özelliği ilk olarak Android 5.0’da tanıtılmış olsa da uygulama geliştiricilerinin göndermiş oldukları APK dosyalarının içerisinde zorunlu olarak 64 bit kitaplığı göndermesi gerekmektedir. Bu zorunluluk Ağustos 2019’a kadar yürürlüğe girecektir.

Google’ın bir  iddiası ise çevrim içi Android kullanıcılarının yüzde 40’ından fazlası 64 bit desteğine sahip olduğudur.  32 bit uyumluluğunu da koruduğunu iddia etmektedir.

google play store - Google Play Store 64 Bit Dönemi
google-play-store

Google’ın son bir duyurusu ise uygulamaların Google Play tarafından resmi olarak dağıtıldığını doğrulamak için her APK’nın üstüne güvenlik meta verilerini ekleyeceğini söylemesidir.  Bu değişiklik için geliştiricilerin veya kullanıcıların herhangi bir işlem yapması gerekmez. Özellik APK imza bloğuna yerleştirilir ve uygulama çalışmaya devam eder.

Bazı söylenti veya duyurular ise Google’ın Play Storedeki uygulamaların kalitesini arttırmaya yönelik olduğudur. Ağustos ayında teknoloji devi, uygulama merkezi Play Store uygulamalarının performans ve istikrar sıralamasını başlatmıştı. Böylelikle uygulamalar bir nevi iyiden kötüye sıralanmıştı. Aynı ay içerisinde DDoS saldırıları gerçekleştirmek Android cihazların kontrolünü ele almak için 300’den fazla uygulama Google Play’den kaldırılmıştır.

Kaynak

https://unsplash.com/
https://www.android.com/versions/oreo-8-0/
https://gadgets.ndtv.com/apps/news/google-play-store-requirements-apk-64-bit-support-security-metadata-1790208