HTC Vive Pro Eye İncelemesi

HTC, yeni nesil VR(Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) teknolojisine ayak uydurmak için gelişen teknolojiye yeni bir ürün ortaya çıkardı. Göz izleme teknolojisi ile ellerin serbest kaldığı Vive Pro Eye ürününü geliştirdi.

HTC, Tayvan merkezli akıllı telefon ve tablet üreticisi olarak karşımıza çıkmakta idi,  ta ki sanal gerçeklik dönemi başlayana kadar. Bu aralar sanal gerçeklik denilince akıllara farklı markalar gelmeye başlasa da HTC markası bende varım demeye başladı.

HTC Vive, CES 2019 da Vive Pro Eye duyurmuş oldu. Ayrıntılar az olsa da duyurudan tamamen göz takibi ile deneyim sağlayacağını anlamak mümkün.

HTC’nin Vive Pro Eye ürünü sanal gerçekliğe yeni ve heyecan verici bir olasılık katması beklenmektedir. Gözleri takip etme özelliği ile HTC Vive kullanıcıya daha iyi görüntü oluşturmayı hedeflemektedir.

Performanstan tasarruf etmek için etrafınız daha az çözünürlükte sunulur. Çevrenin çözünürlük etkisini fark etmek zordur çünkü odak noktası dışındaki yerler de çözünürlük azdır. Böylece baktığınız alan yani odak noktanız dana net ve canlı görünür.  

htc vive pro eye 1 - HTC Vive Pro Eye İncelemesi
htc-vive-pro-eye-1

Geleceğe Bakış

Vive Pro Eye, kablolu veya kablosuz olabilir. Bu tamamen size kalmış, kullanım alanınıza göre seçenek belirleyebilirsiniz.

Vive Sync (İşletmeler için yapılmış toplantı ve işbirliği uygulaması) demo tanıtım sırasında iki adet tarsım mevcuttu. Biri tamamen kablosuz diğeri ise PC’ye takılı idi.

Vive Pro Eye, ön yüzüne baktığımız zaman iki kamerası olduğunu fark edeceksiniz. Büyük ihtimalle HTC Vive Pro ile aynı izleme özelliğini kullanmaktadır.

htc vive pro eye review 1 1024x683 - HTC Vive Pro Eye İncelemesi
htc-vive-pro-eye-review-1

Genel hatlarıyla Vive Pro Eye ergonomik yapısı ve tarsımı olarak Vive Pro’ya benzemektedir. İkisini kullandığınızda arasında fazla fark olmadığını göreceksiniz. Vive Pro ile aynı özelliklere sahip olduğundan farklı deneyim beklemek mantıklı olmaz.

Müşteri, mağaza veya simülasyonlarındaki çeşitli nesnelere ve alanlara ne kadar odaklandığını, ona göre daha iyi performans ve iyileştirme analizleri yapılarak, yeni stratejiler geliştirilebilir.

htc vive pro eyes - HTC Vive Pro Eye İncelemesi
htc-vive-pro-eyes

Vive Pro Eye, oyunculardan çok ticari kullanıma yönelik olduğu düşünülüyor. Ama herhangi bir durumda entegre göz takibi özelliği ile Vive bir oyun için geliştirilebilir.

Vive Pro Eye, daha çok eller serbest, oyun veya yazılım ile sezgisel deneyimleri arttırmak için kullanabileceğimiz noktasında bize kaliteli görseller verecektir.

Kaynak
https://www.vive.com/us/pro-eye/
https://www.digitaltrends.com/vr-headset-reviews/htc-vive-pro-eye-review-ces-2019/